week 8 grocery haul and meal planning featured image
Grocery Haul and Meal Plan Series, Money

Week 8 Grocery Haul and Meal Plan

This post contains affiliate links. You can read the full affiliate disclosure here.

Sharing is caring!

I took a little break from sharing our weekly grocery shopping and meal plan but it turns out that was a mistake! I started this series of weekly grocery shopping posts because I wanted to share with people what we really eat and it turns out you guys love it!

I try to keep our weekly grocery shopping to $125 a week for our family of four. We eat all breakfast and dinner at home and I pack lunches for the kids and my husband each day. I also try to buy organic as much as possible, but I don’t let it ruin my budget. More than anything I just try to incorporate as much fruit and veg as I can with each meal!

Related: 25 Easy Meals for Busy Nights

Grocery Shopping

Aldi Grocery Shopping

Aldi

String Cheese – $2.79

Colby Jack Cheese – $1.69

Cheddar Cheese – $1.69

2 Packages Sliced Colby Jack – $1.99 x 2

Smoke Deli Ham – $2.49

Espresso Coffee – $2.88

Vanilla Ice Cream – $4.19

Organic Hummus – $2.29

Organic Baby Carrots – $1.49

Bananas – 2.60lb x $0.44/lb – $1.14

Fresh Green Beans – $1.49

2 Avocado – $0.79 x 2

Navel Oranges – $1.49

2 Cartons Large Dozen Eggs – $0.89 x 2

2 Organic Apple Sauce Pauches – $1.49 x 2

Organic Vanilla Yogurt – $2.89

Gallon Milk – $2.99

Cookie Brownie Mix – $1.79

Organic Granola Bars – $2.39

Vodka Past Sauce – $2.89

Organic Peanut Butter – $3.39

Tax – $5.01

Total – $55.30

Sprouts Grocery Haul

Sprouts

2 – 1 lb packages of Strawberries – 2 @ 2 For $3.00

Cucumber – $0.50

Half pint Blueberries – $2.50

Zucchini – 0.84 lb @ $0.98/lb – $0.82

Orange Bell Pepper – $1.50

2 lb Organic Apples – $3.99

2 Mangoes – $1.00

Red Seedless Grapes – 2.48 lb @ $0.98/lb – $2.43

7 Grain Flax Pancake Mix – $5.49

Annie’s Mac and Cheese – $1.99

3 Larabars – $3.75

Organic Baked Beans – $1.49

Organic Refried Beans – $1.49

Strawberry Yogurt Tubes – $3.99

Organic Quick Oats – 1.25 lb @ $5.00/4 lb – $1.56

3 Lbs Ground Turkey – $8.97

Organic Whole Wheat English Muffins – $2.99

2 Whole Wheat Bread – $2.29 x 2

Organic Multigrain Waffles – $2.79

Tax – $4.95

Total – $59.78

 

Weekly Total – $115.08

I also earned $0.50 with my Ibotta app.

Meal Plan and Grocery Haul on A Budget

Meal Plan

Keep in mind that meals on this meal plan include ingredients from my pantry and freezer. I had quite a bit of chicken I had stocked up on when it was on sale a few weeks ago. I often check out what’s in my pantry as I’m creating my meal plan and shopping list. And from time to time I’ll do an eat down the pantry challenge, where I buy only the basics and eat exclusively from my pantry and freezer.

If you’re looking for tips and inspiration for making a healthy meal plan, you should check out this Healthy Meal Planning Bundle – It includes tons of recipes, ready to use meal plans with shopping lists and prep notes and a whole bunch more. You can download some sample meal plans from the bundle for FREE here.

Dinner

Sheet Pan Chicken Fajitas served with refried beans and strawberries

Turkey Chili, Apple Slices

Spaghetti and Meat Sauce, Salad

Grilled Chicken Mashed Potatoes, Baked Beans and Green Beans

Soy Sauce and Ginger Chicken and Broccoli served with Rice and Fruit Salad

Pizza and Mac and Cheese

 

Lunch (served with fruit)

Peanut Butter and Honey Sandwiches

Ham and Cheese Sandwiches

Grilled Cheese

Crackers, Cheese, Hummus and Crackers

Leftovers

 

Breakfast

Hardboiled Eggs

English Muffins

Oatmeal

Pancakes

Waffles

 

Snacks

Yogurt

Granola Bars/Lara Bars

Fruit

Crackers

Nuts

Cheese Sticks

 

Check out the other grocery hauls and meal plans. If you want to learn how to meal plan and save more money on groceries, check out these simple tips for creating (and sticking to) a meal plan.

 

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

shares