Browsing Category

Grocery Haul and Meal Plan Series

In this series, I share weekly grocery haul and meal plans for our family of four. You’ll see exactly what we buy and how much we spend. I also include our exact meal plan for the week.

Grocery Haul and Meal Plan Series

Week 11 – Grocery Haul and Meal Plan

If you’ve seen my other meal planning posts, you know that we budget $125 a week for our family of four. 

We’ve made some big savings goals for the next year, which includes saving up to be able to pay cash to redo all the floors in our house, and so I’m looking for little places we can trim. 

Grocery shopping is definitely one of those ares in our budget where I can make some better decisions. 

Since our grocery budget has been the same for years, I’m really nervous about how I will be able to make this work. I’ve cut our budget to $100 a week.

And this week I was able to stay under $100!

The hardest part was that I FELT like I didn’t buy enough, when in fact we had enough food. Everything was written out on my meal plan sheet and I knew we would be fine. (Go here to download my meal planning template)

Check out exactly what I bought below!

Aldi Grocery List

5 Lb. Baking Potato – $1.99

Large Eggs – $1.07

Wild Caught Salmon – $3.99

Asian Blend Frozen Vegetables – $1.59

Frozen Peas – $0.79

Mild Cheddar – $1.99

Deli Sliced Cheese – $1.99

Deli Sliced Ham – $2.49

String Cheese – $2.79

Chicken Broth – $1.39

Coffee – $2.99

Organic Whole Wheat Spaghetti – $1.09

3 Mangoes – $1.17

Brownie Mix – $0.85

Organic Yogurt – $2.89

Organic Bagels – $2.99

Long Grain Rice – $1.99

Popcorn – $1.99

Red Grapes – $3.99

Bananas – $0.83

Blueberries – $1.69

2 X Strawberries – $1.29

Cream Cheese – $1.29

3 lb Apples – $3.49

Watermelon – $2.79

Pork Tenderloin – $6.56

Chicken Thighs – $4.86

Organic Chicken Breasts – $8.51

Organic Chicken Breasts – $8.45

Gallon of Milk – $2.55

Taxes: $7.33

Total: $83.63

 

Meal Plan

As with all my weekly meal plans I had some items already in my pantry and fridge that are part of these meals. I always take an inventory before I go to the grocery store to help me come up with my meals. This week those items include: lettuce, tomatoes, peanut butter, honey sandwich bread and oatmeal.

Dinner

Chicken and Rice Soup

BBQ Pork Tenderloin, Rice, Salad

Vegetable Lo Mein

Grilled Chicken, Mashed Potatoes, Peas

Foil Pack Salmon, Mash Potatoes, Green Beans

Chicken with Mustard Sauce, Rice, and Salad

Leftovers

Lunch (all served with fruit)

Ham and Cheese Sandwiches

Peanut Butter and Honey Sandwiches

Leftovers

Breakfast

Bagels and cream cheese

Oatmeal and berries

Scrambled eggs and toast

week 10 grocery haul and meal plan featured image
Grocery Haul and Meal Plan Series

Week 10 – Grocery Haul and Meal Plan

It’s the last week of school!

I actually can’t believe with all the madness going on at the end of the school year that I even had the time to make a meal plan and get to the grocery store. Between end of the year activities at school, recitals and last minute summer planning it’s been a crazy week.

This week I pulled out a few meal planning tricks to help us stick to our meal plan. That includes making a double batch of chili and breaking out the instant pot to cook a whole chicken quickly.

Grocery Haul and Meal Plan Week 10

Grocery Haul

I used my ibotta app this week and was able to earn $2.25 on my shopping at Aldi. I’m also happy to report that I’m a few dollars under budget! My weekly grocery budget is $125 for our family of four. We eat most meals at home and pack lunches for school and work.

Here’s what I bought this week.

Aldi

Week 10 Aldi Grocery Haul

Canned Tuna-$1.15

Frozen Corn – $0.79

Frozen Green Beans – $1.59

Olive Oil Spray – $1.49

2.2 lb Bananas – $0.97

Organic Granola Bars – $2.39

2 x Cream Cheese – $1.29 x 2

Organic Vanilla Yogurt – $2.89

Deli Sliced Cheese – $1.99

Deli Sliced Ham – $2.49

Colby Jack Block Cheese – $1.99

Roma Tomatoes – $1.29

Organic Peanut Butter – $3.39

2 Gallons Milk – $2.35 x 2

Refried Beans – $0.85

3 x Organic Pinto Beans (canned) –  $0.89 x 3

Organic Bagels – $2.99

Deli Cheese Pizza – $4.99

Total (With Tax)- $44.71

 

Sprouts

Week 10 Sprouts Grocery Haul

2 lb Strawberries – $3.00

Broccoli Crows – $1.34

Cucumber – $0.50

Zucchini – $0.66

Lemon – $0.50

2 lb Mandarin – $2.98

Organic Apples – $2.98

Organic Romaine – $2.50

2 Red Bell Peppers – $2.50

2 Mangoes – $1.00

Red Grapes – $1.62

Chocolate Chip Cookies – $1.67

Organic Honey – $5.99

Secret Stash Cheese Puffs – $1.99

Veggie Straws – $2.29

Organic Quick Oats (bulk) – $1.10

Organic Chicken Breast – $8.47

Organic Chicken Breast – $7.75

Organic Whole Chicken – $8.91

2 x Wheat Bread – $2.29 x 2

2 x 1 pint ice cream – $0.99 x 2

Organic Frozen Waffles – $2.70

Total (with tax) – $74.72

Weekly Total – $119.43

 

Weekly Meal Plan

Keep in mind that my meal plan already includes foods I have on hand. This week that includes macaroni and cheese, ground turkey, rice, orzo along with all the seasoning, spices and soy sauce. We also had dinner at a birthday party one night.

Dinner

Pizza and Salad

Grilled Chicken, rice and salad

Garlic Honey Soy Chicken, rice and broccoli

Turkey Chili (I made a double batch for 2 nights)

Instant Pot Whole Chicken, orzo and peas

 

Lunch (all served with fruit)

Ham and Cheese/PB and Honey Sandwiches

Chicken Salad Sandwiches (from leftover instant pot chicken)

Macaroni and Cheese

 

Breakfast (all served with fruit)

Bagels

Oatmeal

Waffles

 

Snacks

Veggie Straws/Cheese Puffs

Yogurt

Cookies

Granola Bars

 

 

 

Grocery Haul and Meal Plan Series

Week 9 Grocery Haul and Meal Plan

This week my trip to the grocery store was a bit rushed and not as well planned as I would have liked. Everyone has been sick this week including me and my husband. I took about 2 minutes to throw together a meal plan on a scrap of paper (including our Easter Meal) and headed to the store.

If you’re looking for tips and inspiration for making a healthy meal plan, you should check out this Healthy Meal Planning Bundle – It includes tons of recipes, ready to use meal plans with shopping lists and prep notes and a whole bunch more. You can download some sample meal plans from the bundle for FREE here.

I usually take a bit more time to look at the weekly sales at Aldi and Sprouts and plan my meals around them. This week I just stuck with what I knew and grabbed things on sale as I saw them that I figured we needed.

Related: Meal Planning For Beginners

Surprisingly, I was only a dollar over budget. I also was still able to earn $0.75 on my Ibotta app.

grocery shopping trip

If you haven’t followed the rest of my grocery haul and meal plan series, here’s a quick recap:  We are a family of four with two adults and two kids. We eat all breakfast and dinner at home and I pack lunches for everyone each day. Also, you might see foods on our meal plan not listed as part of the grocery shopping trip. These are items already in our pantry or freezer.

Grocery Shopping Trip

aldi grocery shopping on a budget

Aldi

Organic Yogurt – $2.89

Organic Bananas – $1.39

Frozen Corn – $0.79

Frozen Wild Caught Salmon – $3.99

Long Grain White Rice – $1.99

Colby Jack Cheese – $1.69

Apple Sauce Pouches – $1.49

Orange Juice – $1.99

Cantaloupe – $1.89

2 x Gallon of Milk – $2.89 x 2

Baby Lettuce – $2.29

Cream Cheese – $0.89

2 x Organic Pinto Beans – $0.89 x 2

Organic Kidney Beans – $0.89

Cookie Brownie Mix – $1.79

Organic Granola – $2.79

Organic Puffs – $1.99

Unsalted Butter – $1.99

Organic Granola Bars – $2.39

Olive Oil – $3.79

Espresso Coffee – $2.88

Dozen Eggs – $1.39

Tax-  $4.97

Total- $53.72

 

sprouts grocery shopping

Sprouts

2 x 1lb Strawberries – $3.33

5 lb Russet Potatoes – $2.49

Broccoli Crowns – $1.24

Cucumber – $0.50

2 x Half Pint Blueberries – $3.34

2 x Lemons – $1.00

4 lb Navel Oranges – $1.98

2lb Organic Apples – $2.98

2 x Red Bell Peppers – $1.96

Roma Tomatoes – $0.55

2 x Annie’s Mac & Cheese – $0.98 x 2

Organic Oats Cereal – $2.99

Veggie Straws – $1.67

Yogurt Tubes – $3.99

Pork Tenderloin – $9.34

Organic Chicken Breasts – $9.67

Wheat English Muffins – $2.99

2 x Wheat Bread – $2.29 x 2

Organic Ravioli – $6.99

Organic Waffles – $2.79

Tax- $5.98

Total- $72.34

Weekly Total: $126.06

Related: Cheap Meals Your Family Will Love

Meal Plan

Dinner

Pork tenderloin, mashed potatoes and broccoli

Grilled Chicken, mashed potatoes and salad

Foil pack salmon, rice and frozen peas

Ravioli with vegetable ragu

Chili

 

Lunch (all served with fruits)

Ham and Cheese Sandwiches

Peanut Butter and Honey Sandwiches

Leftovers

Mac & Cheese

 

Breakfast

English muffins with cream cheese

Waffles

Scrambled Eggs and Toast

 

Snacks

Yogurt with granola

Veggie Straws/Puffs

Cereal

Granola Bars

 

 

week 8 grocery haul and meal planning featured image
Grocery Haul and Meal Plan Series

Week 8 Grocery Haul and Meal Plan

I took a little break from sharing our weekly grocery shopping and meal plan but it turns out that was a mistake! I started this series of weekly grocery shopping posts because I wanted to share with people what we really eat and it turns out you guys love it!

I try to keep our weekly grocery shopping to $125 a week for our family of four. We eat all breakfast and dinner at home and I pack lunches for the kids and my husband each day. I also try to buy organic as much as possible, but I don’t let it ruin my budget. More than anything I just try to incorporate as much fruit and veg as I can with each meal!

Related: 25 Easy Meals for Busy Nights

Grocery Shopping

Aldi Grocery Shopping

Aldi

String Cheese – $2.79

Colby Jack Cheese – $1.69

Cheddar Cheese – $1.69

2 Packages Sliced Colby Jack – $1.99 x 2

Smoke Deli Ham – $2.49

Espresso Coffee – $2.88

Vanilla Ice Cream – $4.19

Organic Hummus – $2.29

Organic Baby Carrots – $1.49

Bananas – 2.60lb x $0.44/lb – $1.14

Fresh Green Beans – $1.49

2 Avocado – $0.79 x 2

Navel Oranges – $1.49

2 Cartons Large Dozen Eggs – $0.89 x 2

2 Organic Apple Sauce Pauches – $1.49 x 2

Organic Vanilla Yogurt – $2.89

Gallon Milk – $2.99

Cookie Brownie Mix – $1.79

Organic Granola Bars – $2.39

Vodka Past Sauce – $2.89

Organic Peanut Butter – $3.39

Tax – $5.01

Total – $55.30

Sprouts Grocery Haul

Sprouts

2 – 1 lb packages of Strawberries – 2 @ 2 For $3.00

Cucumber – $0.50

Half pint Blueberries – $2.50

Zucchini – 0.84 lb @ $0.98/lb – $0.82

Orange Bell Pepper – $1.50

2 lb Organic Apples – $3.99

2 Mangoes – $1.00

Red Seedless Grapes – 2.48 lb @ $0.98/lb – $2.43

7 Grain Flax Pancake Mix – $5.49

Annie’s Mac and Cheese – $1.99

3 Larabars – $3.75

Organic Baked Beans – $1.49

Organic Refried Beans – $1.49

Strawberry Yogurt Tubes – $3.99

Organic Quick Oats – 1.25 lb @ $5.00/4 lb – $1.56

3 Lbs Ground Turkey – $8.97

Organic Whole Wheat English Muffins – $2.99

2 Whole Wheat Bread – $2.29 x 2

Organic Multigrain Waffles – $2.79

Tax – $4.95

Total – $59.78

 

Weekly Total – $115.08

I also earned $0.50 with my Ibotta app.

Meal Plan and Grocery Haul on A Budget

Meal Plan

Keep in mind that meals on this meal plan include ingredients from my pantry and freezer. I had quite a bit of chicken I had stocked up on when it was on sale a few weeks ago. I often check out what’s in my pantry as I’m creating my meal plan and shopping list. And from time to time I’ll do an eat down the pantry challenge, where I buy only the basics and eat exclusively from my pantry and freezer.

If you’re looking for tips and inspiration for making a healthy meal plan, you should check out this Healthy Meal Planning Bundle – It includes tons of recipes, ready to use meal plans with shopping lists and prep notes and a whole bunch more. You can download some sample meal plans from the bundle for FREE here.

Dinner

Sheet Pan Chicken Fajitas served with refried beans and strawberries

Turkey Chili, Apple Slices

Spaghetti and Meat Sauce, Salad

Grilled Chicken Mashed Potatoes, Baked Beans and Green Beans

Soy Sauce and Ginger Chicken and Broccoli served with Rice and Fruit Salad

Pizza and Mac and Cheese

 

Lunch (served with fruit)

Peanut Butter and Honey Sandwiches

Ham and Cheese Sandwiches

Grilled Cheese

Crackers, Cheese, Hummus and Crackers

Leftovers

 

Breakfast

Hardboiled Eggs

English Muffins

Oatmeal

Pancakes

Waffles

 

Snacks

Yogurt

Granola Bars/Lara Bars

Fruit

Crackers

Nuts

Cheese Sticks

 

Check out the other grocery hauls and meal plans. If you want to learn how to meal plan and save more money on groceries, check out these simple tips for creating (and sticking to) a meal plan.

 

dairy case in the grocery store
Grocery Haul and Meal Plan Series

Grocery Haul and Meal Plan – Week 7

This year for Thanksgiving it was just the four of us. I still made a 12 .lb turkey with all the trimmings.

Despite how much we ate on Thanksgiving, we had A TON of leftovers. Because of that, my grocery haul was pretty light this week. We ate leftovers until Sunday and I still had some items in the freezer and pantry so I decided to just do an Aldi haul.

If you haven’t been following my weekly grocery haul series, here is a quick recap: We are a family of four with a $125/week budget. I shop mostly at Aldi and Sprouts and we eat most meals at home and everyone takes lunch to school.

If you’re looking for tips and inspiration for making a healthy meal plan, you should check out this Healthy Meal Planning Bundle – It includes tons of recipes, ready to use meal plans with shopping lists and prep notes and a whole bunch more. You can download some sample meal plans from the bundle for FREE here.

Grocery Haul

Grocery Haul and Meal Plan for a family of four. #budget #mealplan

Aldi

Quick Oats – $2.39

Sparkling Water 12pk – $2.39

Frozen mixed vegetables – $0.79

Frozen Corn – $0.79

Lunchmeat – $2.49

Organic Chicken – $6.71

String Cheese – $2.79

2 x Sliced Cheese – 2 x $1.99

Colby Jack Cheese – $1.99

Dozen Eggs – $0.86

Cream Cheese – $1.29

English Muffins – $0.99

Multigrain Chips – $1.89

Organic Bread – $3.29

Apple Sauce – $1.69

Bananas  2.21lb x .43/lb – $0.95

Cucumber – $0.59

Broccoli Crowns – $1.19

Sprouted Bread – $2.99

Garden Salad – $0.79

Oranges – $3.89

Gala Apples – $3.39

2 Gallons of Milk – 2 x $2.35

Total (with Tax) – $57.32

Grocery haul and meal plan for a family of four on a budget. See exactly what we eat and how much we spend! #budget #mealplan

Meal Plan

I always like to share what I used from my pantry or freezer. This week I had leftover Thanksgiving foods, frozen pizza, rice, crackers, carrots, and pancake mix.

Dinner

Leftovers (2 nights)

Frozen Pizza with salad and carrot sticks

Paprika Chicken with rice and broccoli

Vegetable Stir fry with Rice

Breakfast for dinner – scrambled eggs, toast and fruit

Lunch

Crackers, ham and cheese and cucumber slices

Peanut butter and honey sandwiches

Turkey sandwiches

Breakfast

English Muffins

Oatmeal

Pancakes

Snacks

Multigrain Chips

String Cheese

Crackers

Applesauce

Banana

 

Check out the full Grocery Haul and Weekly Meal Plan Series to see how I’ve been doing with my grocery budget and find more meal plans.

Need some more dinner time inspiration? Check out this post on 25 Easy Meals for Busy Nights.

carrots
Grocery Haul and Meal Plan Series

Grocery Haul and Weekly Meal Plan – Week 6

Last year my husband and I went vegan for a couple of months, mostly for health reasons. The results were awesome but it was a bit difficult to maintain, especially since the kids weren’t eating vegan (this is a story for another day).

The point of my story is that lately my husband and I have been talking about reducing how much meat and dairy we eat. I’m slowly incorporating more meatless meals into our meal plan. You’ll notice a couple of meatless meals this week. 

Check out our grocery haul and meal plan for our family of four. This is exactly what we buy and what we eat for the week.

If you haven’t been following my weekly grocery haul series, here is a quick recap. We are a family of four – 2 adults and 2 kids (ages 8 and 5). Our grocery budget is $125/week. We eat breakfast and dinner at home and everyone gets a lunch to school or work.

I try to eat organic as much as possible but I don’t break the bank trying to make it work.

I also earned some cash through Ibotta this week. I don’t calculate this in my weekly spending, but find out how I earn money on my grocery shopping.

If you’re looking for tips and inspiration for making a healthy meal plan, you should check out this Healthy Meal Planning Bundle – It includes tons of recipes, ready to use meal plans with shopping lists and prep notes and a whole bunch more. You can download some sample meal plans from the bundle for FREE here.

Grocery Haul

Sprouts

grocery haul and meal plan for a family of four | grocery shopping on a budget | sprouts grocery haul

2lb package Strawberries – $3.98

Broccoli Crowns .97lb @ $1.69/lb – $1.64

Cantaloupe Melons 2 @ 2 for $4.00 – $4.00

Gala Apples 3.15lb @ $0.88/lb – $2.77

Green Seedless Grapes – 1.90lb @ $0.88/lb – $1.67

Navel Oranges – 2.77 lb @ $0.98/lb – $2.71

Organic Romaine Hearts – $2.99

Bananas – 3.05lb @ $0.59/lb – $1.80

7 Grain Flax Pancake Mix – $3.89

Cheddar Crackers – $2.50

Annie’ Macaroni and Cheese – $1.99

Potato Chips – $1.67

Spreadable Butter – $3.50

Organic Quick Oats 0.73lb @ $1.49/lb – $1.09

Chicken Tenders – $4.53

Chicken Thighs – $3.86

Organic Chicken Breasts – $9.37

Bagels – $3.99

Hawaiian Bread – $3.99

Wheat Bread – $2.29

Organic Cheese Ravioli – $6.99

Organic Waffles – $2.79

Total (with tax) – $80.61

 

Aldi

grocery haul and meal plan on a budget | grocery haul and meal plan for a family of four | aldi grocery haul

Greek  Yogurt – $3.49

2 x Cream Cheese – 2 x $0.99

Sliced Cheese- $1.99

Organic Hummus – $2.29

Coffee – $2.89

String Cheese – $2.79

Pasta Sauce – $2.89

2 Gallons of Milk – 2 x $2.39

Dozen eggs – $0.48

Colby Jack cheese – $1.99

2 x Organic Cheese Puffs – 2 x $1.89

Sweet Potato Chips – $1.89

Organic Granola Bars – $2.39

Total (with tax) – $36.84

Meal Plan

I always like to share the items I already have in my pantry. When I’m working on my meal plan, I try to incorporate as much from our pantry and freezer as possible. This week, the items I had were rice, beans, semolina flour, peppers, mushrooms, potatoes, frozen vegetables, lunch meat, peanut butter, honey, and syrup.

Dinner

Homemade Spaghetti with peppers, mushrooms and sauce with salad

Rice and Beans with salad

Crispy Baked Chicken Tenders with mashed potatoes and broccoli

Grilled Chicken, Rice, Salad and beans

Chicken Soup with Hawaiian Bread Toast

Leftovers

Breakfast for dinner

 

Lunch

Ham and cheese sandwiches

Peanut butter and honey sandwiches

Leftovers

Green Salad with chickpeas

French Toast Sticks

 

Breakfast

Pancakes

Bagels

Hard Boiled Eggs and Toast

 

Check out the full Grocery Haul and Weekly Meal Plan Series to see how I’ve been doing with my grocery budget and find more meal plans.

Need some more dinner time inspiration? Check out this post on 25 Easy Meals for Busy Nights.